ابزارهای مالیاتی تحریر لایحه مالیاتی

لایحه شکایت به کمیسیون ماده 216

در صورت ناعادلانه بودن مالیات تعیین شده و عدم بررسی مستندات مودی توسط ممیز مالیاتی لایحه شکایت به کمیسیون ماده 216 بهترین گزینه برای ارجاع پرونده به هیات حل اختلاف مالیاتی جهت بررسی مجدد پرونده مالیاتی است.

کاربرد استفاده از این لایحه شکایت به کمیسیون ماده 216

در پروسه رسیدگی و در صورت عدم بررسی مستندات مودی

در صورت داشتن اختلاف نظر و عدم بررسی مستندات در خصوص مالیات (چه مالیاتهای مستقیم و چه غیرمستقیم) مرجع رسیدگی هیأت حل اختلاف مالیاتی میباشد که شما می‌تواند درخواست رسیدگی مجدد خود را به شرح فرمت لایحه شکایت به کمیسیون ماده 216 ارده نمایید.

متن ماده 216 ق.م.م : “مرجع رسیدگی به شکایات ناشی از اقدامات اجرایی راجع به مطالبات دولت از اشخاص اعم از حقیقی یا حقوقی که طبق مقررات اجرایی مالیاتها قابل مطالبه و وصول می باشد هیأت حل اختلاف مالیاتی خواهد بود. به شکایات مزبور به فوریت و خارج از نوبت رسیدگی و رأی صادر خواهد شد. رأی صادره قطعی لازم الاجراء است.

تبصره 1  در مورد مالیاتهای مستقیم در صورتی که شکایت حاکی از این باشد که وصول مالیات قبل از قطعیت، به موقع اجرا گذارده شده است هرگاه هیأت حل اختلاف مالیاتی شکایت را وارد دانست ضمن صدور رأی به بطلان اجرائیه حسب مورد قرار رسیدگی و اقدام لازم صادر یا نسبت به درآمد مشمول مالیات مؤدی رسیدگی و رأی صادر خواهد کرد. رأی صادره از هیأت حل اختلاف قطعی است.
تبصره 2 – در مورد مالیاتهای غیر مستقیم هرگاه شکایت اجرایی از این جهت باشد که مطالبه مالیات قانونی نیست مرجع رسیدگی به این شکایت نیز هیأت حل اختلاف مالیاتی خواهد بود و رأی هیأت مزبور در این باره قطعی و لازم الاجراء است.
مفاد این تبصره شامل جرایم قاچاق اموال موضوع عایدات دولت و بهای مال قاچاق از بین رفته و نیز آن دسته از مالیاتهای غیر مستقیم که طبق مقررات مخصوص به خود در مراجع خاص باید حل و فصل شود نخواهد بود.”

دانلود نمونه لایحه name

برای شروع دانلود کلیک کنید
متن لایحه شماره 008

اداره کل امور مالیاتی ………………………..

موضوع : شکایت به کمیسیون ماده 216 ……………….

با سلام

احتراماً، این شرکـت نســبت به اوراق مطالبه مالیات بر ارزش افزوده شماره ……………….. مورخ ….. / ..… / …..14 موضوع مالیات بر ارزش افزوده دوره 2 سال …………. به علت غیرقانونی بودن مطالبه مالیات و عدم قبول بخشی از اعتبارات که تمامی اسناد و مدارک مثبـته تحویل ممیز محترم گردیده بود و ایشان مدنظر قـرار نداده معترض بوده و تقاضای رسیدگی مجدد در کمیسیون حل اختلاف موضوع ماده 216 ق.م.م ، با توجه به اسناد و مدارک موجود را دارم.

پرسش و پاسخ

نظر و یا هر سؤالی در خصوص ” لایحه شکایت به کمیسیون ماده 216 “ دارید مطرح کنید تا پاسخ دهیم

دیدگاهتان را بنویسید

امتیاز شما به این محتوا
Loading...

ورود | ثبت‌نام

لطفا شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید
آکادمی رشد مالی
جلسه مشاوره آنلاین
ویژه مسائل مالی و مالیاتی
پشتیبانی
دسترسی سریع
این بخش در حال اضافه شدن به سایت آکادمی رشد مالی می‌باشد.