ابزارهای مالیاتی تحریر لایحه مالیاتی

لایحه درخواست مطالبه و استرداد مالیات و عوارض ارزش افزوده

شما میتوانید بنا به ماده 12 قانون مالیات بر ارزش افزوده و معافیت های قید شده در آن نسبت به بررسی برخی اقلام و نیز اصلاح ثبت فاکتورهای اشتباه در سامانه و نیز پروسه رسیدگی مالیاتی خود از “لایحه درخواست مطالبه و استرداد مالیات و عوارض ارزش افزوده” استفاده نمایید

کاربرد استفاده از این لایحه درخواست مطالبه و استرداد مالیات و عوارض ارزش افزوده

در پروسه رسیدگی مالیاتی پس از صدور برگ مطالبه مالیات

قالبا پس از رسیدگی و صدور برگه مطالبه اختلافاتی فی مابین مودیان و اداره دارایی در خصوص ثبت برخی فاکتورها و بخصوص فاکتورهای اصلاحی و پیش فاکتورها در خلال دوره صورت می‌گیرد که موجب پرداخت مالیات بیشتر مودیان مالیاتی می‌شود، فرم حاضر در خصوص لایحه درخواست مطالبه و استرداد مالیات و عوارض ارزش افزوده میتواند شما را از این ریسک بالقوه رها کرده و با ارائه مستندات کافی روند را برای تعدیل و یا استرداد مالیات ارزش افزوده تسهیل نماید.

نکته مهم : در تحریر لایحه مذکور اشراف به مواد 12 قانون مالیات بر ارزش افزوده (قدیم و جدید) و نیز ماده 237 ق.م.م و بخشنامه ها و دستورالعمل‌های مربوطه حائز اهمیت میباشد

متن ماده 237 ق.م.م : “برگ تشخیص مالیات باید بر اساس مأخذ صحیح و متکی به دلایل و اطلاعات کافی و به نحوی تنظیم گردد که کلیه فعالیت های مربوط و درآمدهای حاصل از آن به طور صریح در آن قید و برای مؤدی روشن باشد. امضاکنندگان برگ تشخیص مالیات باید نام کامل و سمت خود را در برگ تشخیص به طور خوانا قید نمایند و مسئول مندرجات برگ تشخیص و نظریه خود از هر جهت خواهند بود و در صورت استعلام مؤدی از نحوه تشخیص مالیات مکلفند جزئیات گزارشی را که مبنای صدور برگ تشخیص قرار گرفته است به مؤدی اعلام نمایند و هرگونه توضیحی را در این خصوص بخواهد به او بدهند.

دانلود نمونه لایحه name

برای شروع دانلود کلیک کنید
متن لایحه شماره 009

اداره کل امور مالیاتی ………………………..

موضوع : درخواست مطالبه / استرداد مالیات و عوارض ارزش افزوده

با سلام

احتراماً، در خصوص برگ مطالبه / استرداد مالیات و عوارض ارزش افزوده شماره ………………………..……… مورخ …. / ….. / ….. نسبت به مالیات مطالبه شده برای دوره های سنوات سال ……..…. معروض می دارد :

با عنایت به مفاد ماده ۲۳۷ ق.م.م که تصریح نموده ،برگ تشخیص باید بر اساس مأخذ صحیح و متکی به دلایل و اطلاعات کافی و به نحوی تنظیم گردد که کلیه ی فعالیت های مربوط و درآمدهای حاصل از آن بطور صریح در آن قید و برای مؤدی روشن باشد ، توجه آن سازمان محترم را به نکات ذیل جلب نموده و تقاضــای بررسی مجدد و تجدید نظر در تک تک موارد مطروحه را دارد :

گروه محترم رسیدگی می بایست بر اساس بخشنامه ………………….. مـورخ ….. / ….. / …….. (تصویب نامه موضوع بند ۱۷ ماده ۱۲ قانون مالیات بر ارزش افزوده ) عمل نموده که اشعار می دارد اقلام با مصارف صرفا دفاعی (نظامی و انتظامی ) و امنیتی بر اساس فهرستی که به پیشنهاد مشترک وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مصلح و وزارت امور اقتصادی و دارائی تهیه و به تصویب هیات وزیران می رسد از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده می باشد . لذا با توجه به اینکه آن سازمان محترم برای پیش نویس فاکـتور شماره …………..…. مورخ ….. / ….. / ….. 14 به مبلغ ناخالص ……………………… ریال ، صورتحساب شماره …………….. مورخ ….. / ….. / ….. 14 به مبلغ ناخالص …………………………. ریال مالیات بر ارزش افــزوده محاسبه و منظور نموده و صورتحسابهای مذکور با توجه به توضیحات فوق معاف از ارزش افزوده می باشند مستدعی نسبت اصلاح مبنای محاسبه و رسیدگی اقلام مذکور مساعدت های لازم را مبذول فرمایید.
برای صورتحساب های شماره مورخ ….. / ….. / ….. 14 و صورتحساب شماره ………….…….. مورخ ….. / ….. / ….. 14 مالیات بر ارزش افزوده در نظر گرفته شده است در حالی صورت حسابهای مذکور به دلیل اشتباه در شرح فاکتور ابطال شده و صورت حساب شماره …………………….. پس از اصلاح جایگزین آنها شده است ودر ســامانه مالیاتی نیز اعلام شده است .
پیش نویس فاکتور شماره …………….. به مبلغ …………………..…… ریال مورخ ….. / ….. / ….. 14 مبنای محـاسبه و رسیدگی آن سازمان محترم قرار گرفته است در حالی مورد مذکـور پیش فاکتور اعلام قیمت بوده و صورتحساب اصلی آن به مبلغ ………………… ریال در همان تاریخ در خصوص خدمات موضوع فاکتور به شرکت کارفرما ارائه شده است و در سامانه مالیاتی نیز اعلام گردیده است.

لازم به ذکر است اسناد و مدارک موراد بالا به پیوست ضمیمه گردیده است.

پرسش و پاسخ

نظر و یا هر سؤالی در خصوص ” لایحه درخواست مطالبه و استرداد مالیات و عوارض ارزش افزوده “ دارید مطرح کنید تا پاسخ دهیم

دیدگاهتان را بنویسید

امتیاز شما به این محتوا
Loading...

ورود | ثبت‌نام

لطفا شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید
آکادمی رشد مالی
جلسه مشاوره آنلاین
ویژه مسائل مالی و مالیاتی
پشتیبانی
دسترسی سریع
این بخش در حال اضافه شدن به سایت آکادمی رشد مالی می‌باشد.