اموال و وظایف جمعدار اموال در حسابداری

-- اموال از دید حسابداری چیست؟

    اموال کلمه اى است عربی و جمع مال است. اموال در لغت به معنی مالها، املاک و اسباب و امتعه و کالا و ثروت و هر چیزى که در تملک کسی باشد، یا در تصرف و دست کسی باشد، گفته می شود. در فارسی هم به مال خواسته می گویند.

    در اصطلاح مال عبارت است از چیزى که ارزش اقتصادى داشته و قابل تقویم به پول بوده و ارزش مبادله را دارا باشد. بنابر این حقوق مالی مانند حق صاحب علامت تجارى هم مال محسوب می شود.

اموال و وظایف جمعدار اموال در حسابداری آموزش حسابداری آکادمی رشد مالی

    در اصطلاح حقوقی هر چیزى که انسان می تواند از آن استفاده کند و قابل تملک هم باشد، مال است. چیزى که قابلیت داد و ستد ندارد ولو اینکه مورد نیاز انسان باشد به آن مال گفته نمی شود، به اموال دارایی ثابت نیز گفته می شود

    مال باید قابل اختصاص دادن به شخص حقیقی یا حقوقی باشد. در صورت اختصاص به شخص، قابل نقل و انتقال باشد، پس هر چه که مستقلاً قابل نقل و انتقال نیست، مال نیست.

    قابل داد و ستد باشد و براى آن عرضه و تقاضا مطرح بوده و بتوان آن را به پول ارزیابی کرد. مفید باشد و نیازى را برآورد، خواه آن نیاز مادى باشد یا معنوى. 

اموال به دو بخش تقسیم می شود: اموال منقول و اموال غیرمنقول  

اموال منقول: اموالی هستند که هرچقدر از آنها استفاده شود فرسوده وخراب می شوند ولی از بین نمی روند و قابلیت جابجایی نیز دارند مانند (کامیون ؛ میزتحریر …) 

اموال غیر منقول: اموالی که قابلیت جابه جایی ندارند ونمی توان آنها را ازمکانی به مکان دیگر برد.مانند (زمین ؛ ساختمان ) 

اموال منقول خود به ٣ دسته تقسیم می شوند: 

اموال منقول مصرفی: اموالی هستند که بر اثر استفاده، به صورت جزئی یا کلی از بین می روند (کالاهاى مصرفی) 

اموال منقول غیر مصرفی:  آن دسته اموالی هستند که بدون تغییر محسوس و از دست دادن مشخصات اصلی بطور مکرر مورد استفاده گیرند.

برچست اموال منقول آموزش حسابداری آکادمی رشد مالی

اموال منقول در حکم مصرفی: اموالی هستند که در ظاهر با اموال غیرمصرفی مشابهت دارند اما به لحاظ طبیعت و ماهیت یا ارزش کم، تنظیم حساب براى آنها بصورت اموال غیرمصرفی ضرورت ندارد. مانند کاذیه ، انبردست ، خط کش و… 

نکته : معمولا ”اموال منقول مصرفی” با نام کالاهاى مصرفی شناسایی و طبقه بندى می شوند.

-- تعریف جمعدار اموال

    انجام اقدامات لازم به منظور نصب علائم مخصوص و برچسب هاى شماره دار بر روى هر یک از اموال و تنظیم صورت موجودى مانده اموال مصرفی در آخر هر سال و ارسال صورت حساب به اداره کل اموال طبق مقررات مربوط و صدور پروانه خروج براى اموال، تهیه صورت اموال زائد و اسقاط و ارسال آن به تصمیم گیرندگان جهت کسب اجازه فروش و یا صدور دستور حذف، ممیزى و رسیدگی به سیاهه اموال اسقاطی ,نگاهدارى حساب کلیه اموال منقول و غیر منقول، مسروقه و یا از بین رفته، طبق دستورالعمل هاى ایجاد شده شرکت و ثبت مشخصات آنها در دفاتر اموال نظارت بر فعالیتهاى واحد مربوط و ارائه راهنمائی هاى لازم به کارکنان تحت سرپرستی و تقسیم کار بین آنها بنابراین می توان شرح وظایف جمعدار اموال را به صورت زیر توضیح داد: 

ردگیرى و نظارت بر جابجایی اموال، بخشی از سیستم مدیریت اموال است. در تمام سازمانهاى بزرگ، ردگیرى مکان اموال، تعداد و شرایط نگهدارى آنها پروسه اى زمانبر، پر خطا و پر هزینه است. در سالهاى اخیر استفاده از بارکد در ردگیرى اموال رایج گشته است، این کار به لحاظ سرعت و دقت در صورت بردارى نسبت به قرائت عینی داراى مزیت است، لیکن بارکد به لحاظ محدودیت هاى خاص خود راهکار ایده الی نیست.

    توصیه می شود جهت دانلود نسخه جدید نرم افزار تهیه لیست حقوق و دستمزد دارایی (سالاری) نیز با کلیک بر روی بنر زیر اقدام به دانلود نمایید.

دانلود نسخه جدید نرم افزار تهیه لیست حقوق و دستمزد دارایی سالاری آموزش حسابداری آکادمی رشد مالی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top