ثبتهای حسابداری اعتبارات اسنادی و واردات کالا چیست؟

در این بخش از مجموعه آموزش‌های حسابداری واردات کالا و اعتبارات اسنادی با کلیه ثبتهای حسابداری مربوط به اعتبارات اسنادی و واردات کالا از زمان ثبت سفارش تا زمان ترخیص آشنا خواهید شد.

ثبتهای حسابداری اعتبارات اسنادی و واردات کالا چیست؟

در این بخش از مجموعه آموزش‌های حسابداری واردات کالا و اعتبارات اسنادی با کلیه ثبتهای حسابداری مربوط به اعتبارات اسنادی و واردات کالا از زمان ثبت سفارش تا زمان ترخیص آشنا خواهید شد.

ثبتهای حسابداری اعتبارات اسنادی و واردات کالا چیست؟

در این بخش از مجموعه آموزش‌های حسابداری واردات کالا و اعتبارات اسنادی با کلیه ثبتهای حسابداری مربوط به اعتبارات اسنادی و واردات کالا از زمان ثبت سفارش تا زمان ترخیص آشنا خواهید شد.

ثبت های حسابداری مربوط به اعتبارات اسنادی و واردات کالا

حسابدارى اعتبارات اسنادى

۱- در زمان گشایش اعتبار، بانک مبلغی را به عنوان سپرده گشایش اعتبار از شرکت خریدار دریافت می نماید. در اینصورت قواعد مربوط به هر یک از حالات اینکوترمز به صورت زیر بر سپرده گشایش اعتبار تاثیر خواهند گذاشت. بدیهی است که این سپرده به عنوان امانت نزد بانک گذاشته می شود و در زمان دریافت کالاى خریدارى شده از خارج و انتهاى مراحل خرید کالا، مجددا به شرکت بازگردانده می شود: 

الف- اگر شرایط به صورت CIF باشد، شرکت فروشنده هزینه حمل و بیمه را پرداخت می نماید. بدین ترتیب شرکت خریدار صرفا ٠١% پروفرما را به عنوان سپرده ثبت سفارش نزد بانک قرار خواهد داد. 

‌ب- اگر شرایط به صورت FOB باشد، شرکت فروشنده هیچ هزینه اى بابت هزینه هاى حمل و بیمه نخواهد پرداخت و به این ترتیب به عهده خریدار خواهد بود. در اینصورت، بانک مبلغ ۲۰% مبلغ پروفرما را به اصل پروفرما اضافه نموده و از مبلغ ایجاد شده نهایی ۱۰% را به عنوان سپرده از خریدار دریافت می نماید. 

‌ج- در صورتی که شرایط به صورت C&F باشد، فروشنده صرفا هزینه حمل را پرداخت می نماید و لذا خریدار می بایست هزینه بیمه را خود انجام دهد. بنابراین بانک از شرکت خریدار میخواهد که کالاى خود را بیمه نموده و مبلغ بیمه را به صورت ارزى به  پروفرما اضافه می نماید و سپس از مبلغ کل حاصل شده، ۱۰% را به عنوان سپرده از خریدار دریافت می نماید. 

در این حالت شرکت خریدار ثبت زیر را خواد زد: 

ثبتهای حسابداری اعتبار اسناد و واردات کالا 01

۲- پرداخت مبلغ کل خرید به بانک گشایش دهنده اعتبار: 

ثبتهای حسابداری اعتبار اسناد و واردات کالا 02

۳- انجام هرگونه هزینه به صورت هزینه انباردارى، گمرک، ترخیص، تمبر مالیاتی، فکس، ثبت سفارش و … به حساب خود دارایی (اعتبارات اسنادى) و تحت عناوین مجزاى حسابها انتقال داده می شوند. 

ثبتهای حسابداری اعتبار اسناد و واردات کالا 03

نکته: در صورتی که از یوزانس استفاده شود، به جز موارد فوق، هزینه بهره اى که به فروشنده و به صورت ارزى پرداخت می شود نیز به بهاى اعتبارات اسنادى اضافه می شود: 

ثبتهای حسابداری اعتبار اسناد و واردات کالا 04

و در صورتیکه از فاینانس استفاده نماییم، این هزینه به عنوان هزینه مالی، به هزینه هاى دوره افزوده می شود: 

ثبتهای حسابداری اعتبار اسناد و واردات کالا 05

۴- تسعیر ارز مربوط به حساب پرداختنی در صورتی که شرکت در انتهاى سال بوده و نرخ ارز تغییر نماید: 

در صورتی که نرخ ارز افزایش داشته باشد: 

ثبتهای حسابداری اعتبار اسناد و واردات کالا 06

در صورتی که نرخ ارز کاهش داشته باشد: 

ثبتهای حسابداری اعتبار اسناد و واردات کالا 07

نکته: ممکن است تاریخ تسویه در زمانی قبل یا بعد از انتهاى سال باشد و لذا باید تسعیر ارز هم در زمان انتهاى سال و هم در زمان واریز مبلغ به بانک هر کدام جداگانه انجام گردد.

۵- دریافت کالا یا دارایی خریدارى شده و ارائه برگ سبز گمرک آن به بانک و در نتیجه دریافت سپرده گشایش اعتبار(بانک این مبلغ را به حساب بانکی شرکت نزد همان بانک واریز می نماید): 

ثبتهای حسابداری اعتبار اسناد و واردات کالا 08

۶- در زمان دریافت کالا یا دارایی خریدارى شده، حساب اعتبارات اسنادى به طور کامل و با جزییات آن بسته می شود و به حساب دارایی مورد نظر (کالا یا دارایی) منتقل می شود: 

ثبتهای حسابداری اعتبار اسناد و واردات کالا 09

مرتضی ایمانی مدیر آکادمی رشد مالی و مدرس حسابداری و مالیات morteza imani
مرتضی ایمانی
مدرس: مرتضی ایمانی
Morteza Imani

مرتضی ایمانی هستم، فارغ التحصیل کارشناسی حسابداری و مدیر آکادمی رشد مالی . از سال ۱۳۸۹ تمرکز خود را بر روی مباحث مالی و مالیاتی و به ویژه آموزش حسابداری قرار داده و پس از کسب تجربه و دانش ارزشمند تصمیم گرفتم تا ثمره آن را با دیگران به اشتراک بگذارم.

تجربه من در راه اندازی و ارائه آموزش‌ها در مجموعه هایی چون مؤدی‌نت ، مدیران صنعت و همچنین مشاوره آموزش در شرکتها و صنایع مختلف به من آموخته است که هرچه بیشتر دانش خود را عرضه کنی اشتیاق بالاتری برای یادگیری خواهی داشت.

آموزش نقطه شروع حسابداری

در این دوره شما با مفاهیم اولیه و روند عملی کار حسابداری آشنا خواهید شد، مفاهیمی چون پروسه شناسایی و ثبت رویدادهای مالی، شناسایی ماهیت حسابها، روش ثبت رویدادهای مذکور در دفاتر روزنامه و کل و تهیه ترازنامه آزمایشی، را خواهید آموخت. (این دوره شامل ۳ ساعت آموزش ویدئویی و کاملا رایگان است)

پرسش و پاسخ

نظرات و هر سوالی که در مورد این بخش دارید با ما درمیان بگذارید و پاسخ خود را دریافت کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

امتیاز شما به این محتوا
Loading...
پشتیبانی آکادمی رشد مالی
مبینا سعادت

سلام، مبینا سعادت هستم.

به شما کمک می‌کنم که متناسب با تجربه و نیاز خود کارگاه مناسب را انتخاب کنید.

خوشحال میشم که در واتس اپ پاسخگوی شما باشم.

0936-0881886